Romania RoboChallenge 2017
20/10/2018
Madrid/İspanya Part II
23/10/2018

Kısa süreli gezilerimden sonra uzun bir yolculuğa çıkma şansı buldum. Bu seferki rota İspanya. En garip yolculuğum olarak adlandırdığım “Diyarbakır yolculuğu” buranın yanında gayet normal kalıyor diyebilirim. Ben çok uzatmadan anılarıma başlayayım. İlk olarak Barselona…

İspanya’ya Erasmus+ KA229 Proje kapsamı doğrultusunda gittik. Gidişimiz SAW’dan olmakla birlikte biraz sıkıntılıydı. Uçaktaki su kesintisinden ötürü uçağı kaldırmayacağını belirten pilot, tüm yolcuların başka bir uçağa aktarılması gerektiğini söyledi ve öyle de oldu. 1.5 saat gecikmeli olarak Barcelona’ya vardık. Ekspres servis ile şehir merkezine gittikten sonra otelimize doğru yürümeye başladık. İlk olay da burada başladı;  grubumuzdan birisi az kalsın soyuluyordu. Yürürken sırt çantası bir başkası tarafından açılmış, eli içerideyken hocamızın fark etmesiyle birlikte kaçması bir olmuştu. Fakat maalesef öğrendik ki başka bir hocamız soyulmaktan kurtulamamış. Bu anılar dışında peki biz Barselona’da nerelere gittik?

  •  Barselona Sahili

Güzel bir sahil olmasının yanında temiz de. Güzel bir lokasyonu var lakin yine bahtsızlığıma yağmurlu bir havaya denk geldik. İşportacıların polislerden kaçmak için hazırladıkları örtüler ise hayli ilginç.

  • Sagrada Familia

Daha inşaatı bitmemiş bir katedral olmasına rağmen turist ilgisinin en yoğun olduğu yerlerden birisi. İçeri giriş sanırsam 28 Euro idi ve bir öğrenci olarak girmemeyi tercih ettim. Dışarıdan işlemeleri ve heykelleri izlemek bile yeterli. Heykelleri, işlemeleri okumak lazım teker teker. Hem gece hem de gündüz gözüyle görün derim.

  • Park Güell

Ve yine yağmur yağıyor. Zaten çok vakit geçirme şansımın olmadığı bir yerdi. Ayrıca en tepesine çıkıp şehre bir bakın derim. Dümdüz görünen bir şehrin nasıl birden dikleştiğine şahit olabilirsiniz.

  • La Boqueria

Sabit pazar diyebilirim buraya. Bol bol hayvan ürünleri ve meyvelerin satıldığı bir yer. En garibime giden ise güvercinlerin de et kısmında satılması idi. Eğer fazla et kokusuna dayanamıyorsanız pas geçin derim.

  • Parc de la Ciutadella

Uzun bir vaktiniz varsa harcayabileceğiniz güzel bir yer. Geniş bir park ayrıca görmeniz gereken bir yer daha yakınında. Arc De Triomf. Uzun bir yürüyüşten sonra oturup soluklanabileceğiniz bir yer.

  • Barcelona Cathedral

Genel katedral mimarisinden çok ayırıcı bir yanı yok. Fakat giderseniz eğer tavanına çıkma şansınız var. 3€ verip çıkabiliyorsunuz ve kesinlikle değdiğine söyleyebilirim. Şehrin panoramik görüntüsünü elde etme şansına sahipsiniz.

Çok iyi bir şekilde listeleme yaptığımı söyleyemem fakat şehir hakkında şöyle genel bir toparlama yapalım. Zengin bir şehir olmasının yanı sıra düzenli bir şehir de. Belki daha önce bir yerlerde mimarisi hakkında paylaşımlar görmüşsünüzdür, onların çoğu doğruymuş. Kendiniz de haritalardan açıp sokak yerleşimlerine bakabilirsiniz. Cetvelle çizilip sonradan inşaata girişilmiş. Trafik ışıklandırması gayet güzel bir şekilde işliyor. Yazacaklarım sanırsam bu kadar Barselona’yla alakalı. O zaman otobüs terminaline gitmenin vakti geldi. Buradan da uzun bir Madrid yolculuğu başlayacak.

İki günlük kısa bir Barselona turunu da geride bıraktık. Şimdi sıra Madrid yazısında. Gelecek yazı hakkında spoiler vereyim mi? Unutulmaz bir gezi…

Adiós

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci