Gülmek
28/02/2017
Hata
03/03/2017

Etrafımızda o kadar çok olayla karşılaşıyoruz ki. Gün geliyor arabamızın lastiği patlıyor, gün geliyor evde bir akşam tek başımıza kaldığımız bir gün oluyor. Bazen üzücü bir şekilde bir kuş cama çarparak boynunu kırıyor hüzünleniyoruz. Tabi bunlar bir çocuğun yaşantısından alıntılar. Bizde de farklılıklar olsa da olay şu; “Ortada bir problem var.”

Kumkurdu serisinin ilk kitabı bana hediye olarak gelmişti. İlk kitabı okuduktan sonra dayanamayıp ikinci ve üçüncü kitabını da aldım. İki gün üst üste okuyarak o ikisini de bitirdim. Son kitabını kendimi kaptırıp bir saatte bitirdim galiba. Çok basit bir dil, çok basit olaylar olsa da olayın içine girdim adeta. Bir şeyler çıkardım kendime veya sondaki bir söz öyle etkiledi ki tüylerim diken diken oldu. Çocuk nasıl olur da beni etkiledi ki acaba?

Bu sefer Pegasus Yayınları’ndan bir çeviri serisi. Zackarina küçük yaşta bir kızdır. Küçüklüğünden olacaktır ki kendi problemleriyle başa çıkmaya çalışırken bir hayali karakter canlandırıverir kendi kendine. Bu Kumkurdu’dur. Her şeyi bilen, her olaya iyi tarafından bakan, her şeyin üstesinden gelebilen milyon yaşlarında  tilki-kurt karışımı sempatik bir hayvandır. Bu hayvan Zackarina’ya her bir olayda bir bilgin, bir yardımcı, bir usta olacaktır. 

Tek olmasa olurdu dediğim şu ki Kumkurdu’nun ilahlaştırılması. Bu yaştaki çocuklar için bir varlığı bu kadar övmenin doğru olduğunu savunmam mümkün değil. Onun ayarı biraz kaçmış gibi, biraz daha tutturulsaydı çok daha hoş olurdu. Tabi ki bu olay eseri hiçbir şekilde gölgelemiyor. Umarım ki bir kitabı daha çıkar ve koşa koşa raflardan ilk alan ben olurum.

“Birinin dost mu düşman mı olduğu nasıl anlaşılır?” diye sordu Zackarina.

“Şey, yemek gibi,” dedi Kumkurdu. “Tadına bakmak gerekir.

“Olmaz ki,” dedi Zackarina. “İnsanların tadına bakılmaz ki.”

“Öyle ama gözlerinin içine bakabilirsin,” dedi Kumkurdu. “O zaman her şey anlaşılır.”

 

 

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci