Singapur
30/08/2017
Romance
28/09/2017

Eleştiri denemeyeli uzun bir zaman olmuştu. Gerçi yazı yazmayalı da. Neyse çevirisi “Maymunlar Cehennemi” aslı ” Rise of the Planet of the Apes ” olan filmimize geçelim.

Öncelikle yazıda elbet spoiler olabilir. Bunun uyarısını önceden yapayım. Filmi çok öncelerden duymuştum. Zaten günümüz piyasasında da elbet bir yerlerden her şey hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Şimdi gelelim kurguya. Will(James Franco) alzheimer hakkında bir takım çalışmalar yapmaktadır. Çalışmalarında denek olarak maymunları kullanmaktadır. Bunun neticesinde ilk filmde birçok sahnede bizimle birlikte. Filmde bilim ağır bastığı için klişe tesadüflere yer verilmemiş. En mantıklısı da bu olurdu. Bu yüzden çok teşekkürler. 

Artık nasıl desem ultra zeki mi, dahi mi, Will’in kullandığı ilaç şempanzelerin üzerinde inanılmaz bir etki yapar. Fakat birkaç talihsiz olay yüzünden çalışması askıya alınır. Birkaç yıl sonunda aynı ilacın insanlar üzerinde de iyileştirici bir etki yapıldığı görülünce piyasa yeniden alevlenir. İnsanlarda alzheimer tedavisi için uygulanan bu ilaç şempanzeleri dahiye çevirir. Fakat dahi hayvanlar tüm insanlık için sorun olacaktır.

Öncelikle birinci filmin sonundaki cümle ne kadar etkileyici olsa da filmin akışına hiç yakışmamış. Serinin 1. filminde insanlar çok zalim, gaddar gösterilmiş olsa da ikinci filmde bunu biraz örtmeye çalışmışlar. Yine de o kanıya varıyoruz. Caesar’ın insanlardan farklarının kalmadığını söyleyişi de biraz George Orwell’in Hayvan Çiftliği’ni anımsatmadı değil. 2. filmde çok soru işareti oluşuyor insanın kafasında. Üçüncü filmi daha izlemediğim için belki açıklamışlardır diye ümit ediyorum. Eğer soru işaretleri bırakılmışsa gerçekten hayal kırıklığı. Sonuç olarak filmi izleyin, izletin. Ne kadar şempanzelerin üzerinden konu yürüse de günümüz toplum yapısıyla birebir uyuşuyor. İnsanlara maymun demiyorum yanlış anlaşılmasın. Kim bilir, senaristler ironi olsun diye bizi bile şempanzeye benzetmiş olabilirler. 

2. filmden bahsedecek olursak ilkel yaşam tasvir edilmiş. Şempanzelerin gittikçe daha akıcı konuşması biraz filmin ciddiyetini kaçırsa da Caesar’ın bakışları ciddiyeti tekrardan sağlıyor diyebiliriz. Elbet bir bilim kurgu fakat olaylar vücut bulursa böyle mi olur? Şempanzeler insanlar karşısında bu kadar güçlenebilir mi? Hepsi bir kurgu ve muallakta. Elbet filmde abartılan birçok kısım mevcut. Olsun. Grafiğe gelirsek 6 yıl öncesi olmasına rağmen gerçekten düzgün bir animasyon çıkartılmış. Darısı bizim sinemanın başına. 

İyi seyirler
Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci