Van
19/11/2017
Yeşil Parmaklı Tistu
18/01/2018

Çok uzun bir aradan sonra yeniden… Maalesef ki öğrencilik hayatı sonucu sınav haftaları ve kaihlmun.com uğraşları içerisinde geçen birkaç haftadan sonra ancak yazma fırsatı bulabildim. Kitap eleştirisi, belki eleştiri bile değil çünkü eleştirilemeyecek kadar derin ve dokunaklı bir kitap kendileri. Kitap; Uyanın Rüya Vaktidir / Yazar; Mehmet Lütfi Arslan.

“Uyanın, Rüya Vaktidir! Daha başlıktan bizi karşılıyor derinlik. Artık kalkma uyanma zamanı. Kimiz biz? Kimdik biz? Kim olacağız? Sorular peş peşe geliyor kitabı okurken. Tabii cevaplarıyla birlikte. “Rüyamız bizi rüyalarında görenler kadar büyük olmak zorundadır.” Kim bizi rüyasında görüyor ki? Belki Afrika’daki bir çocuk, belki de Myanmar’da gözü yaşlı bir anne. Kimilerin nice umudu, kimilerinin kahramanı belki de. Umuttan da öte. Zamanında birinden bir söz işitmiştim. “Biz oralara yardıma giden değiliz, biz orada bekleneniz.”

Kitap zaten bir sesleniş. En çok da gençliğe. Nice hedefleri var kimselerin. Zaman değişir, haller değişir. Belki her şey değişir ama değişmemesi gereken iki şey var. Neresi hedefimiz? Niye yürüyoruz bu hedefe?

“Putçuluk bir zihniyettir!” yepyeni putlar, yepyeni menfaat ilişkileri. Ah o makam sevdası yok mu! İradesiyle her şeye kafa tutabilen insanın aciz düştüğü o sevda. Kimilerinin sevdiklerini kurban verdiği yeni bir put, yeni bir menfaat.

Kimimizin nice sözleri var, nice anlatacakları var. Kimimizin de nice öğrenecekleri var belki de. İkinciyi bulmak kolay. Mesele biraz da ikinci olmakta. Öğrenmek, dinlemek. Dememişler boşuna “Bin işit, bir söyle” diye. E tabii üçüncülük de var. Fakat bu üçüncü olmak değil. Üçüncü yolu bulmak da olay. O yol her zaman vardır, var olacaktır. Bulamayana aşk olsun!

Gel bir sefere çıkalım. Zor da olsa çıkalım. Zora talip olalım. Ufka doğru, hayalimize doğru çıkalım.”

Okuyun, okutun, anlayın. Bir de kitapla tanışma hikayemi anlatayım. Yoğun mesaisi sırasında beni kabul edip bu büyük inceliği yapan Lütfi Bey’e teşekkürü borç bilirim. Çat kapı yaptığım misafirlik sonrası bana yazdıkları kitabı hediye etmişlerdi. Bir kitaptan da öte, bir değişimin başlangıcı. Bir uyanış. Bir rüya vakti. 

Eyne’s serâ ve’s Süreyyâ..

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci