Romanya RoboChallenge 2017
08/11/2017
Uyanın, Rüya Vaktidir
30/12/2017

Of, hemen ejderhadan mı konuya dalsam, yoksa kilise efsanesinden mi? Ben tarihiyle dalayım diyorum konuya. Pers İmparatorluğu’yla iç içe yaşayan bu topraklarda gömülü o kadar çok insan var ki. Son zamanların kanayan yaralarından bir tanesi sadece. Nice şehitler, nice acılar, nice davalar. İşte size Van

3 günlük bir gezi sadece. Fazlaca tarih, fazlaca soğuk, fazlaca sevecen. Sizi Akdamar Adası’ndan başlatayım. Ulaşım çok kolay, gevaş seferleriyle ulaşabiliyorsunuz. Hele ki su durgunsa geçin teknenin en önüne oturun. Giriş 5 TL. Tabii öğrenciler ve 60+ yaş için ücretsiz. Düşündürüyor ada insana. İnanınca neler yapılıyor diye. Yoksa gölün ortasına niye bir ibadethane yapar ki insan? Gerçi surları da var da. Bu arada göl dediğimiz yer “Van Gölü”. Az buz değil. Efsanesi ben yazmayayım buraya. Yazılı olan birçok kaynak var zaten.

Oradan da geçelim Van Kalesi’ne. Küçük bir akarsu var. Oranın üstüne yapılmış olan köprü bayağı yıpranmış. Tarihi sanıyor insan. Tarihi değilmiş, sadece çözünme fazla olduğu için iki sene gibi kısa bir sürede aşınmış. Ekim gibi giderseniz yorulmadan, terlemeden kaleye çıkabilirsiniz. Klasik bir kale yapılanması aslında. Dar bir patika ve yüksekteki surlar.

Oradan Van Kedisi evine gidelim. Biraz olumsuz bir ortam sanki kediler için. Tedavi için midir bilemiyorum ama kedilerin çoğu hastalıklıydı. Satış yapılmıyormuş. Şansınızı artık başka yerlerde denersiniz. Bir de Rus Pazarı’na gidelim. Porselen, çay, antika, tütün, her şey kısacası. Bir uğrayın derim. Bir de Abdurrahman Baba yatırı var. Ne yazık ki orada yükselmiş olan batıl inançlara şahit oldum. Zamanla aşınan duvarlarda yuvarlak yuvarlak oyuklar belirmiş. Yerden bir taş alıp o deliklerden birine oturtursanız dileğiniz gerçekleşiyormuş. Cahillik kötü şey.

Van’a gelip de kahvaltısını etmeden dönmek olmaz. “Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı Sofrası” adlı ironik bir salon var. Gözüme takılan orası vardı. Bir de merkez et lokantası. Bence hiç lokantalara girmeyin. Alın otlu peynirinizi göl kenarında karnınızı doyurun. Merkez küçük. Oralarda takılın. Van güzel şehir. Tarihi şehir. Gidin, gezin, görün. Şu zamanlar tam kar mevsimi. Tavsiye ederim. Başka bir yere gidene kadar şimdilik selametle.

Fotoğraflar:

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci