Barcelona
20/01/2019
Zanzibar’da Sosyal Yaşam
18/03/2019

Her şey çok hızlı gelişip bitti desem… Uzun süredir beklediğim fakat %70 olumsuz iken bir anda e-posta gelip davet edildiğim yere gidiyorum şimdi de. Uzun bir aradan sonra uzak diyarlara yeniden. Bu sefer yeni bir kıta… Afrika. Afrika dediğimde aklınıza gelen kurak yerlerden değil burası. Tropikal cennet; Zanzibar .

Aslında birçok şey yazabilirim burayla alakalı, sosyolojik olsun, politik olsun veya sadece gezi olsun. Hepsini konu edinmeye çalışacağım bölümlerimde. Ama ilk önce gidilmesi gerekilen yerleri yazayım, acele eden turistlerimiz yolda…

Meyve ve Baharat Bahçeleri

Tanzanya’ya bağlı Zanzibar’da devletin işlettiği bu bahçeler turistik mekanlar arasında. Buraya gidip onlarca çeşit baharatın nasıl yetiştirildiğini görebilir, onları dalından tatmanın zevkini yaşayabilirsiniz. Gittiğinizde merak edin, her ağaca her ota “Bu ne?” diye sorun. Elinize aldıklarınızı koklayın, ufalayın, tadına bakın. Bol bol merak edin. Zarar gelmeyecektir aksine çok şey öğreneceksiniz.

Turun sonunda sizlere meyve ikram etmelerini rica edin. Ücretsiz olacaktır bu meyve ikramı. Ayrıca sizlere verecekleri şapkaları beğenmediyseniz hemen belirtin. Daha güzelini yapacaklardır.

Sandbank Adası, Şnorkel ve Maymun Ormanı Turu

Okyanusun ortasında sadece kumdan oluşmuş bir adacık. Kaldığımız yer Kizimkazi ve Dimbani köylerinden tekneler yola çıkıyor. Pazarlık etmeyi ve yanınıza yağmurlukla güneş kremi almayı unutmayın. Yolda yağmur yağabilir ve suya girmeden sırılsıklam olabilirsiniz(tecrübeyle sabittir). Gideceğiniz yerde güneşlik olmayacak ve güneş tam tepenizde olacak dikkatli olunuz. Burası Zanzibar, ozon tabakasının delindiği yer!

Adaya varmadan önce okyanusun ortasında duracaksınız ve sizlere mercan resiflerini görebilmek adına şnorkel yapmanıza izin verecekler. Deniz kestanelerine dikkat ederek eşsiz görüntülerin tadına varabilirsiniz. Eşyaları yanınıza almayı unutmayın!

Sandbank Adasında meyve yiyeceksinizdir büyük ihtimal. Ama gitmeden önce götürecek kişilere orada balık yemek istediğinizi söyleyin. Sizler için alacakları balıklarla birlikte ayaklarınız okyanustayken masada balığınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Dönerken Maymun Adasına da uğrayacaksınızdır. Doğa harikası gibi. Dünya üzerindeki tek kırmızı maymunların olduğu yer diye duymuşluğum vardır.

Dolphin Bay Resorts / Dimbani

Ne kadar otel olsa da sahil tüm herkesin kullanımına açık. Akşamüzeri gidiniz. Gün batımı harika oluyor.

Stonetown

Bir nevi Zanzibar Taksim aslında. Şehirleşmenin olduğu yer. Orada alışveriş yapabilirsiniz(pazarlık etmeyi sakın unutmayın, 4 diyorlarsa 1 deyin), kölelik müzesine gidebilirsiniz. Yanında kilisesi de var, oraya da uğrayın derim. Zamanında çok acı çektirmişler. Hem de çok.

The Rock Restaurant

Okyanusun ortasında olan bir lokanta burası. Ada gibi bir yerde olduğunu düşünmeyin. Direkt kayanın üstünde olan bir lokanta o yüzden böyle deniliyor. Gün içerisinde sular 30 metre kadar çekiliyor ve yürüyerek gidebiliyorsunuz. Çekilmezse ya yüzerek ya da tekneyle şansınızı denemelisiniz.

Şimdilik sadece gezilecek yerleri yazmış olayım. Bir sonraki yazımda ise genel olarak ve sosyolojik olarak ele almaya çalışacağım Zanzibar’ı. Aşağıya kısa bir video derlememi bırakıyorum. Umarım beğenirsiniz. Beğenmezseniz de “Hakuna Matata”

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci