Zanzibar’da Ne Yapılır?
10/03/2019
Zanzibar Blog 2019
07/04/2019

Merhaba, bu yazımda Zanzibar’ın sosyal yapısı hakkında biraz bahsetmek istiyorum. Eğer gidilecek yerleri arıyorsanız buraya tıklayarak Zanzibar’da gidilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz. Öncelike tarihinin önemli bir kısmını sömürüden de öte, kölelikle geçiren Zanzibar’da sosyolojik yapı biraz değişik. Nereden mi anlıyorsunuz? Hakuna Matata

“Aslan Kral” çizgi filminin müziğinde de geçen bu kalıp “sorun yok” anlamına gelmekle birlikte insanların boşvermişliğini simgeleyen bir deyiş. Ne zaman bir sıkıntı çıksa, bu sihirli sözcüğü kullanıp tüm problemleri halının altına itiyorlar. Bu yüzden dışarıdan bu kadar mutlu görünüyorlar. Dert ettikleri hiçbir şey yok.

İnsanlar bu deyişin etrafında çevrelemiş hayatlarını. Ben zamanımın çoğunu Kizimkazi köyünde geçirdim ve oradaki insanlarla çalışma fırsatı buldum. Biraz işlerinde yavaş davranabiliyorlar. Aceleleri yok, çalışma istekleri yok. (Hiçbir şekilde ofansif yazmak istemem, belki de çalışma istekleri vardır ama şu ana kadar kölelikle geldikleri için bu duyguları bastırılmış olabilir.) Aç kalmayacaklarını bildikleri için gün boyunca tarım vs. işlerle uğraşmak istemiyorlar. Nasıl mı aç kalmıyorlar? Sular çekiliyor yaklaşık 30 metre kadar ve ta daa. Tüm kabuklu deniz canlıları kumda kalmış oluyor ve haşlayıp yiyorlar.

Birbirlerine güvenleri biraz az. Mesela size bir Zanzibarlı’dan daha çok güveniyorlar ve sizlerin ismi “Muzungu”. Yani parası olan bir Avrupalı. Buraya para harcamaya gelmiş. Ama sizlerle çok yakın muhabbet ediyorlar ve yabancılamıyorlar.

Jared Diamond’ın “Tüfek, Mikrop, Çelik” belgeselini izlemiştim. Oradan birçok çıkarım yapılabilir burası hakkında. Fakat tecrübe ederek öğrenmenizi tavsiye ederim.

Emirhan ÜNAL
Emirhan ÜNAL
Şimdilik öğrenci